Müsavat Dervişoğlu’ndan Bahçeli’ye yanıt: Kimse İYİ Parti’ye istikamet çizemez

31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından Genel Başkan Meral Akşener’in 27 Nisan’da seçimli olağanüstü kurultay yapılacağını açıkladığı İYİ Parti’de liderlik yarışı sürüyor.

Genel Başkanlığa adaylığını açıklayan Müsavat Dervişoğlu, milletvekili ve parti yöneticisi isimlerle birlikte kameralar karşısına geçti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine karşı net ifadeler kullanan Dervişoğlu, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi atılması gereken bir yük, sona ermesi gereken bir kabus haline gelmiştir” dedi.

“İktidar olmaya ve devlet yönetmeye namzet ve talibiz” diyen Dervişoğlu, “Bu kurultay yeni yaraların açılmasına değil, mevcut yaraların sarılmasına vesile olmalıdır” diye konuştu.

Dervişoğlu’nun açıklamasından başlıklar şöyle:

İKTİDAR OLMAYA ADAYIZ: Partimizin dışındaki iradelere de partimizi teslim etmemiz asla mümkün değildir. İYİ Parti rant gruplarınca dizayn edilmiş bir parti değildir. Bu partiyi kuran bizatihi Türk milletinin kendisidir. Partiyi millet kurdu, biz sadece tabelasını astık.

İktidarın iktidar olmaktan, muhalefetin muhalefet etmekten memnun olduğu ortamda kuruldu.

Bizler bu partinin kurucu iradesiyiz. İktidar olmaya ve devlet yönetmeye namzet ve talibiz.

Kurulduğu günden itibaren televizyonlarda ve sosyal medyada partimize konum ve ideoloji izafe etmeye çalışanlar bize rağmen bizi anlatanlar iyi bilsinler ki İYİ Parti’nin siyasi pozisyonu açık ve nettir; milliyetçiyiz, demokratız, kalkınmacıyız, makulüz, kapsayıcıyız ve milletin merkeziyiz.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ: Tek adam rejiminin keyfi ve baskıcı kararları altında ezilen bir ülke değil, demokratik bir ülke tahayyül ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti bir kişinin aklına ve heveslerine asla emanet edilemez. Bir milletin kaderi bir faninin şahsi ihtiraslarına kurban edilemez. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi atılması gereken bir yük, sona ermesi gereken bir kabus haline gelmiştir.

AK Parti hükümetleri refah ve zenginliği üretip hakla paylaştırmak yerine yoksulluğu ve fukaralığı yönetmektedir.

Bu koşullarda hükümete söylenecek tek söz var: Keşke siz geçen yüzyılda kalmış olsaydınız.

Biz ileri demokrasiden, hukukun üstünlüğünden liyakatten doğanda ve yeşilden, Türkiye’den yanayız. Dolayısıyla tek adam rejimine antidemokratik her türlü uygulamaya, yasaklara karşıyız. Tüm bunları içinde bulunduran AK Parti yönetimine karşıyız.

27 Nisan Kurultayında İYİ Parti Genel Başkanı olduğum taktirde partimizin içinde bulunduğu siyasal şartların muhakemesini yapıp en doğru şartlarla iktidar olmak için planımızı yapacağız.

BAHÇELİ’YE YANIT: Genel Başkanımız Meral Akşener’in parti tüzüğünün kendisine verdiği yetkiye dayanarak 27 Nisan 2024 tarihi olarak belirlediği Olağanüstü Kurultay kararı yalnızca İYİ Parti’nin uhdesindedir ve sadece İYİ Parti’nin kurumsal kimliğinin bağlar. Başka siyasi aktörlerin, partilerin, İYİ Parti’nin olağanüstü Kurultayına müdahil olma girişimleri siyasi etik ve nezakete uygun olmadığı gibi İYİ Parti’nin cesur mensupları tarafından da kabul edilebilir değildir. İYİ Parti’ye hiç kimse istikamet çizemez. Siyasi ikbalini partimizin dışındaki siyaset merkezlerinden gelecek kuvvetlere bağlayanlar iyi bilsinler ki bu çatı altında İYİ Parti’nin kendi iradesinin üzerinde bir irade yoktur. Bu noktadan itibaren Olağanüstü Kurultay’da İYİ Partimize yön çizecek tek irade İYİ Parti’nin üst kurul delegelerinin iradesidir.

Partimizi o ya da bu siyasi partinin uydusu haline getirmeye çalışanlara karşı en doğru cevabı partinin kendisi verecektir. Birbirimizle hesaplaşmak yerine ülke ve partimize yön verecek bakış açılarını geliştirmeliyiz. Bu kurultay yeni yaraların açılmasına değil, mevcut yaraların sarılmasına vesile olmalıdır. Yaraları birbirimize sarılarak ve kucaklaşarak saracağız.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ: İYİ Parti tek adam rejimini tahkim edecek hiçbir düzenlemeye izin vermeyeceğiz.

KURDA KUŞA YEM ETTİRMEYECEĞİZ: İYİ Parti gemisini salim bir limana ulaştırmaya da talibim, dava arkadaşlarımın siyasi olarak önünü açmaya da talibim. Verdiğim sözün arkasında olmakla tanınırım. Bu partinin vicdanını temsil edenlerden biriyim. İYİ Parti’yi kurda kuşa yem ettirmeyeceğiz.

Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dervişoğlu, Akşener’in kendisini desteklediği yönündeki soruya “Onur duyarım” yanıtını verdi.

Koray Aydın’ın kurultayın ileri bir tarihe alınabileceği yönündeki açıklamasına, “Bu saatten sonra Kurultayın ertelenmesi çabalarını iyi niyetli bulmakla birlikte mümkün görmüyorum” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x